Astrologia jako metoda terapeutyczna

28 Wrz

Nadszedł czas aby napisać coś o astrologii.

Konstelacje nie są wyrysowanymi na niebie symbolami, lecz składają się z gwiazd oddalonych od siebie o wiele lat świetlnych i nie powiązanych ze sobą astronomicznie, (…) od czasów, kiedy greccy astronomowie wykreślali wszystkie gwiazdozbiory, zodiak przesunął się względem ich mapy nieba o jeden znak. Na przykład osoby urodzone na początku czerwca uznają się za Bliźnięta, choć dziś Słońce w tym czasie faktycznie mija konstelację Byka. Stało się tak na skutek wahań osi Ziemi, zjawiska znanego jako precesja — wyjaśniają astronomowie. Przyciąganie Księżyca i Słońca obraca biegun naszej planety tak, że jej oś w ciągu 26.000 lat opisuje w przestrzeni stożek. W efekcie co 2160 lat następuje przesunięcie punktu równonocny wiosennej o jeden znak w wyobrażonym na niebie zodiaku. Mimo to ogromna liczba ludzi święcie wierzy, że ich cechy osobowe są „darem” gwiazd.

Niektórzy ludzie pomimo tego, że nie wierzą w astrologię uważają że zachęca do analizy własnych stanów psychicznych, myśli i przemyśleń.
Pewne zachowania uważane przez daną osobę za złe mogą ulec zmianie za sprawą horoskopu. Horoskop może powiedzieć jakie jest nasze zachowanie, czy dana osoba jest leniwa, mało tolerancyjna itd., a przypisanie tych cech sobie to nie problem, kiedy wierzy się w astrologię.

Wiele osób traktuje astrologię, jako sposób na metodę terapeutyczną, pomimo tego że w samą astrologię nie wierzy. Dobrym przykładem jest olbrzymia ilość astrologów, którzy pobierają duże opłaty za swoje usługi.

Istotnym problemem jest fakt, że wielu ludzi używa astrologię jako wytłumaczenie swoich negatywnych cech i zachowań. Samo wytłumaczanie nie jest sposobem na pozbycie się ich. Wiara w prawdziwość tez głoszonych w horoskopie znacznie ogranicza nasze możliwości, jeśli utożsamiamy się z danym opisem.
Np.

Jego partner życiowy powinien być spod Znaku Panny.

Takie zdanie narzuca osobie pewne postępowanie i odwodzi od osobistego przekonania się o tym, jaka osoba jest dla niego odpowiednia. Na starcie jest zdolny odrzucić wiele wartościowych osób, bo horoskop twierdzi iż te osoby do niego nie pasują.
To jest nic innego, jak myślenie magiczne przeczne z racjonalnym myśleniem.

Astrologiczne horoskopy są złe i nie pomagają w poznaniu siebie ale ukrywają to jacy jesteśmy w rzeczywistości. Oczywiście nie każdy się z tym zgodzi i każdy ma do tego prawo. Ja jednak w życiu staram się kierować rozumem tak bym był w stanie dojść do rzetelnej wiedzy pozwalającej stwierdzić, jak jest naprawdę.

Reklamy

Komentarze 3 to “Astrologia jako metoda terapeutyczna”

 1. astromaria Październik 6, 2009 @ 12:00 am #

  Żałosna ignorancja. Nie będę nawet z tym polemizować, bo polemika z osobnikiem reprezentującym taką mentalność niczym nie różni się od polemiki z fundamentalistą religijnym.
  http://astrofaq.blogspot.com/2008/05/moty-na-astrologi-szybki-przewodnik.html
  Nie skorzystam z pańskiego zaproszenia i nie będę czytelniczką tego bloga, strata czasu, mam ciekawsze zajęcia, więc proszę się nie fatygować i nie zapraszać mnie więcej do tego grona.

 2. Paweł Seldon Październik 6, 2009 @ 9:39 am #

  Nie uważa pani, że to właśnie takie podejście zakrawa na fundamentalizm religijny ? Po przeczytaniu jednego postu, który nie zgadza się z pani przekonaniami na temat astrologii jest pani zdolna odrzuć całą resztę. Takie zachowanie nie świadczy zbyt dobrze o otwartości umysłu. Ponadto komentarz pozbawiony jest choćby małego wyjaśnienia, jest jedynie oburzenie z powodu odmiennego zdania innej osoby.

  Zadziwiające jest również zarzucanie mi ignorancji, gdy samemu odrzuca pani nowe idee i zdanie innych ludzi tak radykalnie, a faworyzuje te w które wierzy.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Wiedza ochrania, niewiedza zagraża « Eksploratorium Wiedzy - Październik 6, 2009

  […] horoskop, ignorancja, przekonania, wiedza, wierzenia Po przedstawieniu na blogu, w tym wpisie Astrologia jako metoda terapeutyczna tego, że astrologia jest wykorzystywana na różne sposoby znalazł się subtelny wpis pewnej […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: