Czy Agnostyk to Ateista ?

29 Wrz

Temat myślę, że Was zainteresuje. Od kąd pamiętam zawsze zastanawiałem się nad pytaniem, ‚czy agnostycy to ateiści ?’. Zdałem sobie sprawę, że to proste pytanie, prostej odpowiedzi nie posiada.

Powszechnie istnieje wiele błędnych przekonań na temat agnostycyzmu, agnostyków i powodów, dla których ktoś miałby przyjąć stanowisko agnostycyzmu.

Istotne pytanie, to jeżeli ateizm jest brakiem wiary w jakiegokolwiek boga, to jaka jest różnica pomiędzy ateizmem a agnostycyzmem ?

Próba odpowiedzi.
Znaczna część ludzi określających siebie mianem agnostyków nie zaś ateistów podziela przekonanie, że agnostycyzm jest podejściem bardziej racjonalnym, a ateizm ma charakter dogmatyczny. W efekcie czego ateizm uznawany jest na równie z teizmem, lecz różniący się przekonaniem o istnieniu boga.
Na tej stronie pewien anonim zadaje pytanie

Czym w praktyce różni się agnostycyzm od ateizmu?
Taki były prezydent Kwaśniewski deklaruje siebie jako agnostyka, a bywa uważany za bezbożnika i ateistę, a przecież (przynajmniej moim zdaniem) jest spora różnica między agnostykiem a ateistą.
Jako przykład dałem akurat Kwasa, ale, gdy czytam czasami jakieś materiały, to agnostyk bywa często traktowany na równi z ateistą, czyli jako zagrożenie, bezbożnik, wróg wiary, dewiant itp. czyli nawet gorzej od groźnych wojujących odłamów innych religii.

Podał za przykład Kwasa, ok ale to jest nieistotne, ważne jest to co powiedział o traktowaniu agnostycyzmu na równi z ateizmem: „deklaruje siebie jako agnostyka, a bywa uważany za bezbożnika i ateistę, a przecież (przynajmniej moim zdaniem) jest spora różnica między agnostykiem a ateistą.

To nie rozumienie ateizmu, jak i agnostycyzmu, teizmu, czy nawet samego charakteru wiary rodzi uprzedzenia wobec ateistów, ateizmu.

Uprzedzenia Wobec Ateizmu i Ateistów

Te nieporozumienia pogarszają sytuację i wzmacniają presję społeczną i uprzedzenia wobec ateizmu i ateistów.
Dlatego tak powszechne jest zjawisko gardzenia w wielu miejscach na świecie i w Polsce ludźmi, którzy nie boją się mówić że nie wierzą w jakiegokolwiek boga. Natomiast agnostycy są traktowani lepiej, spotykają się z większym szacunkiem społeczeństwa.
Ateisci uważani są jako grupa o ograniczonych i zamkniętych poglądach ponieważ przeczą istnieniu bogów, a agnostycy jako grupa ludzi otwartych ponieważ nie deklarują że wiedzą na pewno.
W rzeczywistości jednak ateiści nie muszą zaprzeczać istnieniu bogów, bo nie posiadają wiedzy 100 procentowej. Mogą więc być również agnostykami.

Ateizm jest brakiem w jakichkolwiek bogów, a agnostycyzm nie jest czymś pośrednim między ateizmem a teizmem.
Wiara w Boga – brak wiary w Boga
Nie trzeba tego tłumaczyć.

Agnostycyzm został stworzony kiedy ludzie nie potrafili się określić i i stwierdzić czy wierzą w boga, czy nie.

Błędem jest więc, kiedy teiści twierdzą, że agnostycyzm jest lepszy od ateizmu.
Jeżeli ateiści mają zamknięte umysły, a agnostycy otwarte, to teiści również mają zamknięte i odwrotnie, jeśli teiści mają otwarte umysły to ateiści również.

Ateiści i agnostycy nie twierdzą, że wiedzą na pewno, ale aktywnie nie wierzą, że istnieje taka istota jak bóg.

———————————–

Dzisiaj na forum dyskusja na temat Ewolucji i kreacjonizmu.
Zapraszam zainteresowanych od godziny 16:00 w dziale Forum: Debaty filozoficzne i światopoglądowe -> Inne koncepcje światopoglądowe i filozoficzne

Forum Eksploratorium Wiedzy <—

Reklamy

Komentarzy 7 to “Czy Agnostyk to Ateista ?”

 1. sielakos Listopad 20, 2009 @ 6:40 pm #

  bardzo ciekawe.

 2. Czesław Chyży Marzec 13, 2010 @ 11:07 am #

  Trochę namieszane ;) Wielu ateistów, z którymi miałem do czynienia twierdzi, że WIE, że bóg nie istnieje, więc ostatnie zdanie w powyższym artykule trochę mija się z prawdą. Trzeba jednak pamiętać, że ateizm ateizmowi nierówny. Jako ateistę można zaliczyć człowieka, który stracił wiarę, człowieka, który był wychowywany bez wiary, a także człowieka, która świadomie porzuciła wiarę. Oczywiście te trzy warianty nie wyczerpują wszystkich możliwości, ale tyle wystarczy na potrzeby tego komentarza. I tak, każda z tych osób może mieć inne spojrzenie na kwestię boga/bogów. Niby wszyscy ateiści, ale jednak różnią się światopoglądowo.

  Co do wartościowanie ateizmu, teizmu czy agnostycyzmu. Wiadomo, że dla reprezentanta danej opcji opcja odmienna (a zwłaszcza przeciwna) jest zwykle gorsza, ale starajmy się unikać takiego myślenia. Uważam, że to dość prymitywne kiedy z góry zakładamy, że przedstawiciele innego stada są gorsi. To inne stado należy najpierw poznać by móc stwierdzić czy jest faktycznie gorsze.

  I jeszcze jedna rzecz. Jeśli definicję agnostycyzmu ograniczymy wyłącznie do nieweryfikowalności istnienia boga/bogów to agnostykiem może być również osoba wierząca w jakieś bóstwo. Ma to nawet nazwę – teizm agnostyczny :)

  Jak widać ateizm i agnostycyzm to pojęcia, których nie da się przypisać wyłącznie do jednego światopoglądu. To nie jest takie czarno-białe jak się niektórym wydaje. A że ludzie wierzący mają na temat ateistów i agnostyków niezbyt dobrą opinię… cóż, stereotypy.

 3. jaccek Grudzień 22, 2010 @ 8:42 pm #

  Ateiści i agnostycy w kwestii wiary w boga są w tym samym miejscu- zgadzają się, że nic o bogu nie wiedzą, że wiara nie może być źródłem wiedzy, odrzucają głoszone przez kościół mity chrześcijańskie, tak jak odrzucają mity greckie, egipskie lub hinduskie. Ateista i agnostyk nie wierzą w boga, bo nie można jednocześnie ani wierzyć, ani nie wierzyć w boga (w przypadku agnostyków). Jednak różnica pomiędzy nimi polega na filozofii, jaką obrali. Mianowicie ateista praktykuje naukową metodologię (bez dowodów nie jest w stanie uwierzyć), zaś agnostyk dostrzega ograniczenia i naukowego poznania, więc wstrzymuje się ze swoją opinią. Tak to rozumiem.

 4. atejkognos Maj 15, 2011 @ 4:34 pm #

  „naukową metodologię (bez dowodów nie jest w stanie uwierzyć)”

  Jakież to naukowe podejście? Skoro „prawdziwi naukowcy” tak myślą to rozwój nauki powinien zatrzymać się już dawno temu, ponieważ każda teza/prawda naukowa jest nieweryfikowalna i nie można jej obalić (prowadzi to do tego że nikt nie bada/nie podważa zjawisk). Nie rozumiem też dlaczego niby WIARA w brak zjawiska ma być naukowa skoro nie ma dowodów że zjawisko nie ma prawa występować? To jest „oszołomstwo naukowe” tworzące bariery.

  • Ksawery Ka Wrzesień 17, 2014 @ 5:25 pm #

   „Nie rozumiem też dlaczego niby WIARA w brak zjawiska ma być naukowa skoro nie ma dowodów że”
   Ateizm nie jest WIARĄ, o czym wierzący zawsze zapominają.
   Poza tym zgodnie z logiką ciężar dowodowy ciąży na tym, kto stawia tezę ze coś jest, ateiści negują to na co nie ma dowodów, natomiast wierzący bardzo często usiłują odwrócić kota ogonem i „zmusić” ateistów do udowodnienia, że „boga” nie ma.
   Równie dobrze (i czasem na złość wierzącym) pastafarianie mówią „A udowodnij mi że Latający Potwór Spaghetti nie istnieje” i wtedy wierzący zaczynają bulgotać…

 5. Annelos Wrzesień 20, 2012 @ 1:08 pm #

  Agnostycyzm jest bardziej naukowym podejściem do tematu niż ateizm – 100% ateista stoi na tej samej płaszczyźnie co „czysty” teizm, ponieważ twierdzi, że Boga/bogów nie ma, gdyż nie można tego udowodnić, ale ten pogląd zawiera w sobie osobiste przekonanie co do czegoś/jest jak niepełna teoria/niczego nie rozwiązuje. Stąd dość agresywny dyskurs z ateistów z teistami, ponieważ obie postawy są dogmatyczne/gnostyczne.

  Agnostyczny ateista czy teista to osoby, które twierdzą, że „nie ma dowodów, ale uważam iż Bóg jest/Boga nie ma” jednak kwestia faktów w ich postawie ma znaczenie kardynalne. Jako teista agnostyczny np. uważam, że może istnieć Bóg ale nie ma i być może nigdy nie będzie na to dowodów, cuda nie istnieją albo są zjawiskami, które powinno się tłumaczyć w sposób naukowy, Bóg z tego czy innego względu nie ingeruje w to co jest dla nas rzeczywiste. Dla odmiany ateista agnostyczny mógłby powiedzieć, że uważa iż Boga nie ma, ale nie ma i być może nigdy nie będzie na to dowodów i co do reszty zgodzi się ze mną.

  Dla agnostyka stawianie spraw na ostrzu noża (do czego mają tendencję gnostyczni ateiści i teiści) nie ma sensu, spór o coś na co dowodów na chwilę obecną nie ma, nie ma żadnego sensu bo jest nierozwiązywalny, co jednocześnie pozwala na postawę bardziej tolerancyjną w jednym i w drugim kierunku.

 6. Anonim Grudzień 9, 2012 @ 3:11 am #

  Metodologia naukowego podjścia do ateizmu lub agnostycyzmu nie jest udowodniona przez samych ateistów, agnostyków lub tych, którzy uważają, że nimi są.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s