Atrakcyjna rzeczywistość

3 Paźdź

Wczoraj prowadziłem rozmowę z człowiekiem, o odmiennym poglądzie na rzeczywistość od mojego.
Myślę, że jeden fragment rozmowy jest na tyle istotny, by o nim opowiedzieć.
Człowiek ten to mężczyzna w wieku 30 lat, ale nie podam tu jego personaliów z oczywistych powodów.

W którymś momencie rozmowy weszliśmy na temat podbudowywania roszczeń do prawdy przez pseudonaukę, zjawiska paranormalne itp.
Wiedziałem, że ten wierzy w rzeczy nadprzyrodzone, zjawiska paranormalne i niewyjaśnione jeszcze przed rozmową.
Tak czy inaczej w temacie powiedział, że wierzy w te wszystkie nadprzyrodzone nonsensy.
W takim momencie nie pozostało mi nic innego, jak zapytać dlaczego, z jakich powodów bez żadnych dowodów potrafi uznać wszystkie te twierdzenia za prawdziwe ?

Może będzie to dla kogoś zaskoczeniem, a może niektórzy z was spotkali się z takim przypadkiem lub osobiście podzielają jego zdanie.

W odpowiedzi na moje pytanie, powiedział:
„Wierzę w te wszystkie rzeczy ponieważ rzeczywistość jest monotonna i nieciekawa.”

Nie wiem, jaka była by reakcja kogokolwiek z was na tak niedorzeczny, absurdalny i nielogiczny argument i postawienie sprawy w ten sposób.
Nie biorąc sobie jednak tego do siebie pomyślałem, że spróbuję mu to wyperswadować w bardziej logiczny sposób:

„Jeżeli tak stawiasz sprawę, to jesteś w dużym błędzie i masz duży problem.
Gdybyś śledził badania naukowe i odkrycia jakie dokonuje nauka, to rozwiało by twoje wątpliwości i przekonanie o tym, że rzeczywistość jest nudna. Jesteś świadomy tego, jakie fascynujące tajemnice przed nami zostały odsłoniętę o naturze człowieka ? Wiedza jaką posiadamy na temat naszego mózgu, naszych ciał, psychiki, naszego funkcjonowania … . Czy wiesz, jak wiele wiemy o naturze Wszechświata dzięki odkryciom naukowym ? Oczywiście jest to kropla w morzu tego czego prawdopodobnie jeszcze się dowiemy.
Nie rozumiem, jak można to po prostu skreślić i o tym zapomnieć, a fascynować się i podniecać wróżkami, elfami, wszelkimi mitami, duchami, aniołami, kreacjonizmem, czy reinkarnacją, zabobonami, kultami.
Ponadto twierdzenia i odkrycia naukowe w odróżnieniu do pseudonaukowych i nadprzyrodzonych twierdzeń są skuteczne i z pewnością prawdziwe. Codziennie fascynujesz się osiągnięciami nauki i wtedy zapominasz o zdaniu jakie posiadasz o rzeczywistości, jaką ukazuje nam nauka. Jeżeli nie chcesz się nudzić rzeczywistością, to zacznij czytać naukowe książki, oglądać popularnonaukowe filmy dokumentalne, zamiast biernie zgadzać się z irracjonalnością tego świata. Zacznij aktywne poszukiwanie i odkrywanie inspirujących, fascynujących i pasjonujących części naszego świata.
Cytat, który czasem powtarzam może lepiej odda to co chcę powiedzieć: „Rzeczywistość, to to co nie przestaje istnieć, kiedy przestaje się wierzyć.”

Reklamy

Komentarze 2 to “Atrakcyjna rzeczywistość”

 1. Humanożerca Październik 4, 2009 @ 10:45 am #

  Pozwolę sobie wystąpić w „obronie głupiego” nawiązując do starego i znanego chwytu filozoficznego, swoistego toposu, pozostawiam autorowi bloga zgadnięcie z jakiej to nauki o nim wiem. ;)

  Fascynacja nauką w szczególności naukami ścisłymi, jeśli ma dawać pełne zadowolenie, wymaga opanowania wiedzy, wysiłku, znajomości specjalistycznego języka. Jeśli ma zaś przerodzić się w coś jeszcze bardziej autentycznego, wymaga dużych nakładów czasu, pieniędzy, laboratoriów. Większość śmiertelników obywa się bez tego. I dla nich nie ma różnicy między niusem „naukowcy wiedzą jak zrobić pelerynę niewidkę” a niusem „Nad Krakowem widziano UFO”. proszę zauważyć jak nauka w wydaniu popularnym. wydaniu „soft” zbliża się w swej wymowie do paranauki. Sięga po pewne oczekiwania, sny, mity i archetypy zakorzeni8one w człowieku. Niewątpliwie Popper miał racje, gdy mówił o tym, że nie można przewidzieć przyszłych odkryć. Nie mniej niezmienność lub/i ograniczoność ludzkich potrzeb, sprawia, że nudna nauka, aby być ciekawą dla „,motłochu” będzie przebierać się w kostium bajki i szukać odpowiedzi na potrzeby zwykłego, niekoniecznie wysublimowanego umysłu.

  Antropolodzy, etnolodzy zaś czepiliby się w notce nierozróżnienia między paranauką a treściami wierzeń religijnych. ta pierwsza powstaje właśnie z konkurencji między nauka a religią- dokładniej z tego, że każda z nich podsuwa człowiekowi oczekiwania, których druga strona spełnić nie może- paranauka chce być tu lekarstwem.

  Pozdr. Zapraszam na mego bloga http://www.pregierzrozumu.blogspot.com

  Ps: nowe notki będą u mnie niestety dopiero za pewien czas.

 2. Paweł Seldon Październik 4, 2009 @ 4:27 pm #

  Niestety ludzi zniechęca nauka, bo wciągu życia wyrobili o niej złą opinię. Schematyczne myślenie, że nauka to tylko skomplikowane wzory, wykresy itd. zdecydowanie zniechęca.
  Ale wbrew tym schematom nauka to nie tylko wzory, obliczenia, wykresy ale i również piękno, wiedza, podróże …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: