Moja definicja Humanizmu

4 Paźdź

humanizm
Czym jest humanizm w moim rozumieniu, jak nie poglądem na świat i filozofią opartą na naturalizmie, który cechuje wyjaśnianie rzeczywistości przyczynami czysto naturalnymi. Bez potrzeby odwoływania się do transcendentalnego opisu świata, cudów, reinkarnacji, bóstw.
Humanistów charakteryzuje pragnienie pojęcia rzeczywistości dzięki meodom naukowym, krytycznemu myśleniu, swobodnemu dochodzeniu do rzetelnej wiedzy, za pomocą logicznego rozumowania, empiryzmu, sceptycznego spojrzenia na twierdzenia, opinie i roszczenia.
Nie uciekając się do wierzeń, religii humanista chce dojść do wytłumaczenia praw etycznych za sprawą rozumu. Dzięki realistycznej etyce bazującej na ludzkim rozumie, solidnej i uczciwej wiedzy, doświadczeniu humaniści są pewni tego, że można stworzyć lepsze społeczeństwo. Społeczeństwo sprawiedliwe i ucziwe, bardziej dojrzałe, demokratyczne, współczujące i ludzkie. Dzięki czemu miejsce, które zamieszkujemy czyli Ziemia była by miejscem bardziej przyjaznym. Humanizm naturalistyczny jest swoistego rodzaju odgrzebaniem człowieka z gruzów irracjonalności.

Reklamy

Komentarze 4 to “Moja definicja Humanizmu”

 1. rudyment Październik 6, 2009 @ 2:34 pm #

  „Dzięki realistycznej etyce bazującej na ludzkim rozumie, solidnej i uczciwej wiedzy, doświadczeniu humaniści są pewni tego, że można stworzyć lepsze społeczeństwo.”

  Bardzo mnie zaciekawiło, gdzie też można znaleźć etykę bazującą na solidnej i uczciwej wiedzy? Dotąd nie udało mi się spotkać…

 2. Paweł Seldon Październik 6, 2009 @ 3:07 pm #

  Zgodziłbym się gdybyś napisał, że nie można znaleźć etyki, która bazuje na niesolidnej i nieuczciwej wiedzy. Chociaż ironią tutaj jest to, że taka etyka została stworzona przez teizm.
  Może masz również na myśli, że poznanie solidnej i uczciwej wiedzy jest niemożliwe – inaczej jest to sceptycyzm radykalny, którego charakterystyczną cechą jest nihilizm.

 3. rudyment Październik 7, 2009 @ 5:16 pm #

  Coś mi się zdaje, że odpowiedzi nie uzyskam.

 4. Paweł Seldon Październik 7, 2009 @ 6:40 pm #

  Pomyśl dlaczego i czy coś cię nie ominęło.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: