Polecane książki

Tutaj umieszczać będę książki, które uważam za warte przeczytania, te książki które osobiście już przeczytałem. Nie chciałbym polecać książek, które znam jedynie z opowiadań, dlatego nie będę.

Na pierwszym miejscu dosyć przypadkowo albo i nie, znajdzie się

——————————-
Steve Jones

In the Blood: God, Genes and Destiny – Bóg, geny i przeznaczenie: co mamy we krwi

——————————-
Richard Dawkins

1.The God Delusion – Bóg urojony
2.The Selfish Gene – Samolubny gen
3.The Extended Phenotype – Fenotyp rozszerzony
4.The Blind Watchmaker – Ślepy zegarmistrz
5.River Out of EdenThe Darwinian View of Life Rzeka genów. Darwinowski obraz życia
6.Climbing Mount Improbable – Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa

——————————-
Carl Sagan
„Błękitna kropka”
W Błękitnej kropce Carl Sagan snuje fascynującą opowieść o badaniach Układu Słonecznego oraz perspektywach kolonizacji planet i planetoid.
Niezwykle sugestywnie przekonuje nas, że losy rodzaju ludzkiego zależą od tego, czy w najbliższej przyszłości zaczniemy zaludniać światy pozaziemskie, także te, które krążą wokół innych gwiazd.
Barwnej, żywej prozie Sagana towarzyszy ponad 250 starannie dobranych, kolorowych zdjęć i ilustracji, ukazujących kosmos takim, jakim znamy go dziś i jakim może stać się dla nas już wkrótce…

——————————-
Michio Kaku
„Hiperprzestrzeń”
Odstawmy matematykę na bok i przyjrzyjmy się z bliska kwantowej teorii grawitacji. Ci, którzy znają się na rzeczy, nie nabiorą się – nie ma się czemu przyglądać, gdyż kwantowa teoria grawitacji nie istnieje. Jeszcze. Jest bowiem intensywnie poszukiwana przez największych fizyków świata, którzy dążą do zunifikowania mechaniki kwantowej z teorią względności Einsteina. Oba modele doskonale sprawdzają się w opisywaniu właściwych im domen – odpowiednio mikro- i makrokosmosu – lecz w zasadzie pozostają względem siebie całkowicie niespójne. Uczeni mają solidne podstawy sądzić, iż ich unifikacja – kwantowa teoria grawitacji – wyznaczy ostateczną granicę fizyki i da odpowiedź na fundamentalne pytania związane z pochodzeniem i przeznaczeniem Wszechświata.

Michio Kaku to jeden z badaczy, którzy twierdzą, że wspólny mianownik kwantów i grawitacji leży w dziesięciowymiarowej hiperprzestrzeni. Szczegóły poznamy właśnie w napisanej przez niego książce. „Rozpoczynając tam, gdzie kończy się „Krótka historia czasu” Stephena Hawkinga, Michio Kaku, profesor fizyki na Uniwersytecie w Nowym Jorku, w porywający i bardzo przystępny sposób popularyzuje wyniki badań nad wielowymiarowymi przestrzeniami, pętlami czasowymi i wszechświatami wielokrotnymi.” Od siebie mogę dodać jedynie tyle, że sposób ten naprawdę jest zarówno porywający jak i możliwie najbardziej przystępny, lecz osoby fizyki zupełnie nie ciekawe, absolutnie nie mają tu czego szukać.

——————————-
Stephen Hawking
„Krótka historia czasu”
Śmiałość autora w przekraczaniu myśli jest imponująca, wychodzi on poza teorię względności, czy mechanikę kwantową, aby posunąć się do najśmielszych przypuszczeń. Cofamy się do początków wszechświata, gdzie materia zderza się antymaterią, do „tańca geometrii”. Ta fascynująca książka umożliwia poznanie ogromu przestrzeni międzygalaktycznej. Czy wszechświat miał początek i będzie miał kiedykolwiek koniec?Czy czas może być odwrócony?

„Jeszcze Krótsza Historia Czasu”

Krótka historia czasu, światowy bestseller Stephena Hawkinga, weszła do kanonu literatury popularnonaukowej. Do jej sukcesu przyczyniły się zarówno renoma autora, jak i zagadnienia, którymi się w książce zajmuje: natura przestrzeni i czasu, rola Boga w akcie stworzenia, historia oraz przyszłość wszechświata. Czytelnicy wielokrotnie zwracali uwagę profesorowi Hawkingowi na trudności ze zrozumieniem niektórych spośród najbardziej istotnych koncepcji omawianych w jego książce.
Takie też były przyczyny powstania Jeszcze krótszej historii czasu – dążenie autora do uczynienia jej zawartości bardziej przystępnej dla czytelników, a także uzupełnienie o najnowsze obserwacje oraz odkrycia naukowe.
Niniejsza książka jest wprawdzie w najbardziej dosłownym sensie „krótsza”, lecz niektóre spośród głównych zagadnień są w rzeczywistości potraktowane bardziej szczegółowo niż pierwotnie, pominięto natomiast pewne czysto techniczne zagadnienia, takie jak choćby matematyka chaotycznych warunków brzegowych. Jednak niektórym spośród bardziej popularnych zagadnień – między innymi teorii względności, zakrzywieniu czasoprzestrzeni, teorii kwantowej – które były trudne do zrozumienia, ponieważ były porozrzucane w różnych częściach książki, poświęcono osobne rozdziały.
Zmiany te pozwoliły autorom rozwinąć szczególnie interesujące tematy, jak również włączyć do książki wyniki bieżących badań, od najnowszych odkryć w teorii strun po fascynujące osiągnięcia w poszukiwaniach jednolitej teorii wszystkich sił natury. Podobnie jak poprzednie wydania książki – a może nawet w większym stopniu – Jeszcze krótsza historia czasu będzie dla niespecjalistów przewodnikiem po aktualnych tematach badań, odkryciach oraz poszukiwaniach tajemnic natury i sekretów kryjących się w zakamarkach przestrzeni i czasu.
Tekst uzupełnia trzydzieści siedem kolorowych ilustracji, które czynią z Jeszcze krótszej historii czasu równie wartościową pozycję literatury popularnonaukowej, jak jej poprzedniczka.

——————————-
Leon Lederman,
Dick Teresi

„BOSKA CZĄSTKA
Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?”

Jeden z najoryginalniejszych, a z pewnością – najzabawniejszy wykład fizyki, jaki kiedykolwiek powstał. Jego twórcą jest amerykański fizyk-cząstkowiec, Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla i wielki zwolennik popularyzacji wiedzy. Rozpoczynając od prostych, podstawowych pojęć i praw, Lederman jak mało kto potrafi przedstawić również w sposób zrozumiały osiągnięcia fizyki współczesnej. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czym jest fizyka, zagłębcie się w „Boską Cząstkę”!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: